Przejdź do treści
Strona główna » Przyjazna Pielęgnacja

Przyjazna Pielęgnacja

Natalia Rączka
doradca rodzicielski

Każdy  rodzic chcę jak najlepiej dbać o swoje dziecko, dlatego czyta, edukuje się i szuka najlepszych, najzdrowszych rozwiązań. Gdzieś w natłoku nowych informacji prawdopodobnie natrafiliście na przyjazną pielęgnację niemowląt. Czas napisać czym to jest.

Przyjazna Pielęgnacja Niemowląt

Przyjazna pielęgnacja to czynności dnia codziennego powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia w opiece/ pielęgnacji dziecka. Zatem należy tutaj sposób podnoszenia, noszenia na rękach, zmiany pieluszki czy ubierania, a nawet kąpiel czy wkładanie do fotelika samochodowego. W tych aktywnościach możemy wspierać naturalny rozwój małego dziecka. Warto tutaj przypomnieć, że dziecko rodzi  się bogate w odruchy (np Moro, czy odruch ssania), ale ubogie w doświadczenia. To jak pokażemu dziecku świat wpływać będzie na jego rozwój. Niedojrzały układ nerwowy, kostno – stawowy, narządy zmysłów muszą być w odpowiedni sposób do etapu rozwoju psychomotorycznego dziecka stymulowane. Co oznacza nic więcej jak to, że od noworodka nie będziemy wymagać chodzenia, a od rocznego dziecka wysławiania się poprawną polszczyzną i pisania kilkustronicowych wypracowań odręcznie. Na wszystko przyjdzie czas. Właśnie w przyjaznej pielęgnacji dbamy o harmonijny rozwój dziecka. 

Od kiedy zacząć przyjaźnie pielęgnować dziecko?

Jeśli jesteś Rodzicem to już. Przyjazną pielęgnację można wdrażać od pierwszych dni życia maluszka z korzyścią dla całej rodziny. Przyjazna pielęgnacja bazuje na prawidłowym naturalnym rozwoju dziecka. Kluczowe jest aby nie przeszkadzać, nie przyspieszać w osiągnieciu kolejnych rozwojowych kamieni milowych.

Musisz pamiętać, że jako rodzic wszystko możesz, nic nie musisz. Bardzo się tej zasady trzymam w swojej pracy i życiu osobistym. Możesz przyjaźnie pielęgnować dziecko, ale nie musisz. Nas przyjaźnie nie pielęgnowano i jakoś żyjemy. No właśnie JAKOŚ, jest tutaj ważne. Ilu z nas ma w wieku 30 paru lat bóle kręgosłupa, skoliozy, płaskostopie, problemy z napięciem w ciele. Owszem trzepak i całe dnie spędzane na świeżym powietrzu sami ze sobą na własnych zasadach, sprawiły, że jest lepiej. Jednak nasze dzieci już takiej możliwości mieć nie będą. Technologia, zanieczyszczenie środowiska, rozwój cywilizacyjny sprawiają, że coraz mniej się ruszamy, a zabawa na podwórku z biegiem czasu zostanie zastąpiona spotkaniami w grach, wirtualnie. Zatem możesz, masz wybór.

Zapytasz pewnie, czy warto stosować przyjazną pielęgnację. Odpowiem, że z całą pewności wyjdzie wam i dziecku to na dobre. Nawet kilka elementów będzie miało korzystny wpływ. Spokój, rozluźnienie, świadomość i poczucie bezpieczeństwa płynące ze stosowania przyjaznej pielęgnacji dają się odczuć bardzo szybko. Jeśli nie chcesz się martwić czy podnosząc dziecko w dany sposób robisz mu krzywdę – śmiało skontaktuj się ze mną. Pokaże Ci jak możesz to zrobić i wyjaśnię co, jak, dlaczego i po co. Jeśli ma się tą świadomość co z czego wynika i po co, to rodzicielstwo staje się łatwiejsze.

Ok, teraz krótko o tym czego możesz się spodziewać na spotkaniu ze mną na warsztatach Zdrowy Bobas przyjazna pielęgnacja niemowląt. Otóż na pewno będę chciała pokazać Wam jak w łatwy i przyjemny sposób dać dziecku to co w pierwszych tygodniach, miesiącach życia dla niego najważniejsze czyli poczucie bezpieczeństwa, bliskość i dotyk. Te bazowe elementy sprawiają, że dziecko otwiera się na zdobywanie nowych umiejętności.

 

Na zajęciach dużo mówię o roli dotyku, relacji, bliskości. Przedstawiony schemat zajęć jest zmieniany w zależności od tego, co będziecie potrzebować. Tutaj to ogólny zarys. A w rozmowie z Wami, po wysłuchaniu waszych potrzeb będziemy wspólnie poznawać przyjazną pielęgnację wpisującą się w waszą codzienność z dzieckiem. Zdaje sobie sprawę, że na początek może nadmiar wiedzy przytłaczać dlatego stworzyłam kurs online, z licznymi nagraniami, wyjaśnieniami, do którego dostajecie dostęp w ramach spotkania stacjonarnego. Dostęp do szkolenia online na 90 dni jest darmowy.

Na zajęcia z dojazdem do Was przywożę niezbędne akcesoria jak lalka treningowa, chusta, czy wiaderko do kąpieli.

W zależności w jakim wieku macie dziecko, wyróżnić można warsztaty:

1 – dla dzieci 0 – 3 mc – podnoszenie, noszenie na rękach, kąpiel, masaż Shantala, wkładanie i wyciąganie z łóżeczka/ fotelika samochodowego, ubieranie, zmiana pieluszki, w jakich pozycjach karmić, jak ułożyć swoje ciało i ciało dziecka, jak odbijać dziecko po jedzeniu

2 – dla dzieci 4- 7 mc – adekwatne do etapu rozwoju podnoszenie i noszenia na rękach, zabawy z dzieckiem wspierające integrację sensoryczną i rozwój motoryczny, rozszerzanie diety dziecka.

 

Podziel się ze światem