Muszyna z dziećmi
Podróżowanie z dziećmi jest super, tylko warto do tego się przygotować.

Natalia Rączka
doradca tulenia
Muszyna z dziećmi to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w Małopolsce przy granicy ze Słowacją. Leży w Beskidzie Sądeckim u stóp gór i sąsiaduje z niezwykle popularną Krynicą-Zdrój. Liczne źródła wód mineralnych, duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych, wspaniałe różnorodne szlaki turystyczne, bogata baza ośrodków noclegowych i sanatoriów sprawia, że z roku na rok Muszyna staje się coraz częściej odwiedzanym uzdrowiskiem w Polsce! A w roku 2023 pobiła swoje rekordy odwiedzin turystów. Wśród nich byliśmy my całą rodziną 2+2 oraz 8 letni Lukas (siostrzeniec).
Muszyna to niewielka przygraniczna miejscowość. Zatem warto pamiętać, że liczba parkingów i miejsc parkingowych jest mocno ograniczona. W sezonie letnim i weekendy wręcz stoi się w korkach do parkingów. Większość miejsc jest bezpłatna, można znaleźć również płatne, nie strzeżone parkingi na prywatnych posesjach i przy uzdrowiskach.
Muszyna z dziećmi atrakcje dla miłośników spacerów
Uzdrowisko Muszyna
Muszyna słynie z wód uzdrowiskowych. Jest tutaj kilkanaście źródeł i część z nich jest ogólnie dostępna i można bezpłatnie z nich korzystać. Jako, że jest to miejscowość nastawiona na kuracjuszy, znajdziecie tutaj WYŁĄCZNIE atrakcje dla spacerowiczów. Było to dla mnie mega szokujące, ale tak jest. Dlatego ten wpis, żeby wiedzieć gdzie i czego szukać atrakcji dla dzieci e Muszynie.
spływ rzeką Poprad
Jako pierwszą i najważniejszą atrakcję w Muszynie polecamy spływ rzeką Poprad. Dla tych, którzy cenią sobie przyrodę, aktywność na świeżym powietrzu i niezapomniane przygody jak my, spływy rzeką Poprad to doskonała okazja na letnią przygodę. Dzieci nie mogły się doczekać tego. Nigdy nie brali udział w czymś takim, więc gratka była nieziemska.
Kilka przydatnych informacji odnośnie spływu rzeką Poprad,
- ofert jest kilka, ale my korzystaliśmy z oferty https://splywpopradem.pl/
- Miejsce spotkania i startu:
- spływ rozpoczyna się w centrum Muszyny, po prawej stronie po przekroczeniu mostu, Aleja Zdrojowa 7. W okolicy duży, bezpłatny parking. Przejść przez wał na brzeg rzeki pod flagę z napisem konkretnej firmy. Każda ma swoje kolory, więc jest to bardzo czytelne i łatwo się odnaleźć
Nawiguj do splywpopradem.pl – przystań Zapopradzie.
- spływ rozpoczyna się w centrum Muszyny, po prawej stronie po przekroczeniu mostu, Aleja Zdrojowa 7. W okolicy duży, bezpłatny parking. Przejść przez wał na brzeg rzeki pod flagę z napisem konkretnej firmy. Każda ma swoje kolory, więc jest to bardzo czytelne i łatwo się odnaleźć
- warto w okresie letnim rezerwować wcześniej swój udział, my zadzwoniliśmy 3 dni przed i bez problemu było miejsce dla naszej 5
- czas samego spływu to około 2,5 – 3h , między posiłkami idealnie, my wypłynęliśmy pierwszym porannym spływem 9:30 a zakończyliśmy bliżej 13:00, trzeba doliczyć czas na powrót do bazy busem organizowanym przez organizatorów – słońce pięknie grzało, ale chłód rzeki był cudowny, pamiętaj o wodzie do picia
- każda firma zapewnia troszkę inny sprzęt, my mieliśmy duży ponton, każdy dobraną indywidualnie kamizelkę ratunkową, wiosło (pagaj) oraz worek nieprzemakalny na plecak itp, nie korzystaliśmy z opcji ratownika, nie było to konieczne, rzeka jest mega spokojna
- czapeczki i okulary w upalne dni mega się przydadzą
- Miejsce zakończenia
Żegiestów, Łopata Polska. Miejsce oznaczone żółtą tablicą ostrzegawczą o elektrowni wodnej (po lewej) i polską flagą (po prawej), splywpopradem.pl – przystań Żegiestów
spływ super dla dzieciaków, z tym że u nas były dzieci 4,7 i 8 lat. Mega przeżycie, niezapomniane wrażenia i świetna lekcja obsługi pagaja, sterowania pontonem
Przed spływem był świetny instruktaż przetrwania. Dodatkowo nam super się przydały doświadczenia z kajaków, gdzie umiejętności zawracania szybkiego, hamowania i sterowania były bardzo podobne.
Muszyn atrakcje dla dzieci?
Wspaniałą atrakcją płatną dla dzieci są baseny w Muszynie na „Zapopradziu”. My trafiliśmy na upalną pogodę, więc były tam ogromne tłumy. Nie przepadamy za tłocznymi miejscami, więc sobie odpuściliśmy wizytę tutaj. Z zewnątrz prezentowało się rewelacyjnie.
Wyczytałam, że kompleks składaj się z trzech niecek o różnej wielkości i głębokości, a woda w nich podgrzewana jest systemem solarnym i latem w pogodne dni temperatura w wody oscyluje w granicach 30 stopni Celsjusza. Atrakcje dla najmłodszych to:
- park linowy,
- profesjonalny tor do minigolfa ,
- kręgle polowe,
- boisko do piłki nożnej oraz do piłki plażowej.
Na terenie basenów znajduje się gastronomia typu bar szybkiej obsługi ,,Bufet Aqua”. Teren jest ładny, zadbany. Jest gdzie rozłożyć kocyk i są też leżaki. Zjeżdżalnie prezentowały się mega atrakcyjnie. Dzieciaki bardzo chciały, ale tłumy ich też odstraszyły. Parking sąsiaduje bezpośrednio z basenami, ale po 10 w wolne, upalne dni, może być kłopot z zaparkowaniem.

Ogrody Sensoryczne w Muszynie
Ogrody sensoryczne to kolejny punkt na mapie miasta do odwiedzenia. Wejście: od ul. S. Mściwujewskiego, powyżej sanatoriów uzdrowiskowych (dogodne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub rodzin z dziećmi), a także od strony pijalni wody mineralnej Antoni (wejście schodami na szczyt Suchej Góry).
Pięknie usytuowane, wkomponowane w szczyt wzgórza, ogrody obfitują w różnorodną roślinność. Jak pisałam wyżej Muszyna jest nastawiona na kuracjuszy. Zatem może i widoki zacne, ale nasze dzieci nudziły się jak mopsy. Nie było żadnej atrakcji dla nich. Tylko kwiaty, ładne kamyczki, gdzieniegdzie woda w korytku i kilometry ścieżek spacerowych. Dla kogoś kto lubi spacerować, rozmyślać, usiąść i odpocząć to miejsce jest idealne. Jednak dla naszej ferajny dzieci z pokładami energii niestety nie. Dlatego szybko się stąd ewakuowaliśmy.
Ogrody Biblijne i Tematyczne oferują podobną stylizację. Spacerowanie wśród kamiennych budowli, posągów, z mostkami, rybkami w brudnym zarośniętym stawie. Ani jednej huśtawki, pniaczka czy cokolwiek dla dzieci, wyłącznie spacerowicze kuracjusze.
Przy ogrodzie Tematycznym w Muszynie znajduje się mini zoo/ ptaszarnia, gdzie faktycznie było ciekawie. Lamy, alpaki, papugi, wiewiórki i inne ptactwo w ładnych, zadbanych wolierach. Opisane w co najmniej dwóch językach. Było na co popatrzeć i co po głaskać, bo alpaki to pieszczochy.
Place zabaw w Muszynie
Jedyny plac zabaw jaki udało nam się znaleźć w Muszynie był prywatny przy lodziarni/ kawiarni i przeznaczony wyłącznie dla maluszków. Muszyna nie oferuje dla dzieci nic ponad zwiedzanie ruin zamku, spacery w pięknych ogrodach i płatne baseny. Nie ma tutaj placów zabaw, ścieżek edukacyjnych czy choćby piaskownicy. Można za to pojeździć rowerem i popłynąć rzeką Poprad pontonem bądź kajakiem.


Czy wrócimy do Muszyny? Na spływ pontonem bez dwóch zdań, bo każdy z nas miał frajdę. A dla innych atrakcji, raczej nie. Sami rozważcie, co można ciekawego robić w tym mieście. Jak się jest kuracjuszem teren i atrakcje genialne, ale jak się jest z pełnymi energii dziećmi, to nie ma tutaj dla nich nic interesującego.