Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Apteczka na wyjazd z dzieckiem

Apteczka na wyjazd z dzieckiem

  • przez
wiązanie kieszonka dla noworodka
Natalia Rączka doradca noszenia

Jako Rodzice dwójki małych dzieci w kwestii apteczki na wyjazd z dzieckiem myślę, że jesteśmy ekspertami. Cudownie się składa, że wyjeżdżamy coraz częściej, dalej i na dłużej. Weekendowy wypad za miasto, czy dwutygodniowe wakacje, warto zabrać ze sobą apteczkę.

Z małymi dziećmi bywa różnie. Jednak w pakowaniu bagażu, warto pamiętać, że sklepu są czynne zazwyczaj 24h i nie ma co zabierać ze sobą walizki sprzętów.

apteczka na wyjazd z dzieckiem niezbędnik wakacyjny zawierający leki i rzeczy na ugryzienia, urazy, kaszel, katar czy gorączkę w trakcie podróży z małym dzieckiem

Podróżując moimi dziećmi stworzyłam listę, która odpowiada potrzebom zarówno niemowlęcia jak i przedszkolaka. Myślę, że spokojnie i dla dorosłego. Warto pamiętać o tym, że im więcej nas podróżuje tym więcej niektórych rzeczy potrzebujemy.

Nim przejdziemy do kompletowania, pamiętajcie moja lista to pewnego rodzaju baza. Podstawa, którą dowoli możecie modyfikować. Możecie dodać leki, sprzęty, które używacie. Warto w tym miejscu wspomnieć o DATACH WAŻNOŚCI aptecznych atrybutów. Wszystko ma swoją datę, warto ją sprawdzić przed wyjazdem. 

Teraz skupmy się, na apteczce dla niemowlaka i przedszkolaka. Warto listę apteczną, podzielić na kategorię. Dzięki temu o niczym nie zapomniany z listy.

apteczka na wyjazd z dzieckiem uraz nogi małego dziecka na wakacjach zaopatrzony przez dorosłą osobę

APTECZKA NA WYJAZD Z DZIECKIEM

GORĄCZKA 

czopki i/lub preparaty w płynie 

główny składnik Ibuprofen – ma działanie p/zapalne, p/bólowe i p/gorączkowe

główny składnik Paracetamol – ma działanie p/bólowe i p/gorączkowe

termometr lekarski (z miękką końcówką lub elektroniczny bezdotykowy)

Więcej o gorączce poczytacie w świetnym cyklu u MamyGinekolog. A tu kalkulator popularnych leków przeciwgorączkowych.

APTECZKA NA WYJAZD Z DZIECKIEM

KATAR

Zestaw do płukania nosa i zatok, butelka do irygacji + proszek do przygotowania roztworu

inhalator + sól fizjologiczna do inhalacji

aspirator do nosa 

Pierwszy punkt może być dla wielu dość kontrowersyjny. Ja płukam nos swoim dzieciom butelką do irygacji. Sama mam dla siebie taki zestaw i odkąd mam święty spokój z katarem, stosuje też u dzieci płukania. Nie będę się tutaj o tym rozwodzić, a najlepiej zapytajcie o zdanie laryngologa. Ja jestem po takiej konsultacji i mamy zielone światło na stosowanie. Sprawdza się świetnie, bo przy pierwszych objawach kataru szybko jesteśmy wstanie się go pozbyć. Do tego zimą cudownie nawilża śluzówkę nosa jak się dużo przebywa w suchym i ciepłym powietrzu w domu. Bardzo polecam.

Kolejno inhalator. Dla mnie już nie jest to sprzęt nie zbędny, bo radzimy sobie właśnie płukając nos. Jednakże, jeśli irygacja to dla Was zbyt dużo, zabranie inhalatora może być przydatne. Troszkę miejsca zajmuje, ale może uratować Wam wakacje. 

Warto też wspomnieć tutaj o rodzajach soli fizjologicznej. Dostępne są hipertoniczne oraz izotoniczne. Można spotkać też solanki, które się odpowiednio do inhalacji rozcieńcza. Na wakacje z dzieckiem polecam zabrać 5 ampułek soli izotonicznej 5ml. Jest to najbardziej uniwersalna sól. Jednocześnie  możecie ją zużyć w innych sytuacjach, jak płukanie oka z piachu np

Dla dzieci które już ładnie wydmuchują nos, aspirator jest zbędny. Polecam zabrać go na wakacje z małym dzieckiem. Do wyboru są aspiratory elektryczne, manualne i takie podpinane pod odkurzacz. Dla mnie manualny lub ten z zdjętą końcówką do odkurzacza jest najlepszy. 

APTECZKA NA WYJAZD Z DZIECKIEM

KASZEL

na kaszel męczący przy zasypianiu czy w nocy – krople doustne dla dzieci SINECOD

suchy/ mokry kaszel w ciągu dnia syrop HERBAPECT

ból gardła – UNIBEN aerozol

APTECZKA NA WYJAZD Z DZIECKIEM

UGRYZIENIA

p/ ukąszeniom – SIO NATURAL, płyn do stosowania na skórę

na ukąszenia – FENISTIL ŻEL

pęseta

Zwłaszcza pęseta, to taki gadżet, który lubi się przydać na wyjeździe z dzieckiem. Czy coś ugryzie, czy drzazga się wbije, pęseta jest wielozadaniowa. W sieci widziałam jeszcze pompki na ukąszenia, żeby wyssać jad. Jednakże puki co jeszcze do mnie nie przemawia taki sprzęt.

APTECZKA NA WYJAZD Z DZIECKIEM

URAZY

OCTENISEPT sprey

plaster na metry

gaziki jałowe małe

bandaż ( + elastyczny)

nożyczki

ALTACET

Plaster najlepiej cięty, bo wychodzi cenowo korzystnie, do tego nie ma trudności z zaklejaniem dużych otarć i ran. Mała ciekawostka, przy naklejaniu naciągnijcie przylepce. Dzięki temu taśma trzyma dłużej.

Na koniec mogę wrzucić wszędobylskie i do wszystkiego przydatne mokre chusteczki. My używamy WaterWIPES. Cenie sobie bardzo tą markę. 

To nasza apteczka na wyjazd z dzieckiem. Jak widzieliście nie jest bardzo rozbudowana, a ma w sobie najpotrzebniejsze rzeczy. Może Wy zabieracie coś innego? dajcie mi znać w komentarzu co u Was jest must have a co jest zbędne. W jakim wieku są Wasze dzieci?

 

PS wyjeżdżając za granicę warto zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)