Przejdź do treści
Strona główna » Blog » chusta kółkowa co to jest?

chusta kółkowa co to jest?

  • przez
wiązanie kieszonka dla noworodka
Natalia Rączka doradca noszenia

Chusta kółkowa czym jest i jak się ją wiąże to najczęściej zadawane pytania przez Rodziców chcących nauczyć się nosić dziecko w chuście. Każdy kto chce nosić niemowlę w chuście preferuje aby było szybko i wygodnie. Wtedy trafia na informacje odnośnie chusty kółkowej.

Zacznijmy od początku i wyjaśnijmy sobie kilka kwestii.

Czym jest chusta kółkowa?

kółkowa chusty tkanej kółkowej Natalia Rączka chustonoszenie Kraków
chusta kółkowa dla noworodka

Chusta kółkowa to fragment tkaniny chusty tkanej zakończonej z jednej strony dwoma kółkami. Owe kółka mogą być plastikowe lub stalowe. Szczerzę polecam te chusty, które mają kółka stalowe. Zdecydowanie lepiej pracuje na nich chusta. Lepiej się dociąga i nie niszczą takie kółka tkaniny chusty. Jest też pewniejsze, że nagle plastikowe kółko się nie zerwie.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje chust kółkowych różniących się ramieniem. Ramię chusy to pas materiału, który spoczywa na naszym ramoieniu  i przenosi ciężar dziecka na nas. Może być zszyty w postaci prostej, czyli nawiniętego materiału na kółko i prosto zszytego. Lub owe zaszycie może być w formie zakładek. Takie ramie zakładkowe chusty kółkowej trudniej się szyje. 

Dla komfortu noszenia owe ramie ma znaczący wpływ. Otóż znaczącej większości dobrze nosi się w chuście z ramieniem prostym. Natomiast ramię zakładkowe inaczej przenosi ciężar dziecka. Nie da się go szeroko rozłożyć na ramieniu. Nacisk na ramie jest bardziej punktowy. Skutkuje to zmniejszeniem komfortu noszenia. Jednakże są zwolennicy tych chust i lubią w nich nosić. Ja do nich nie należę. 

ramię zakładkowe chusty tkanej kółkowej Natalia Rączka chustonoszenie Kraków
ramie zakładkowe chusty kółkowej

rodzaje chust kółkowych

długość

Chusty kółkowe to to samo co chusta tkana,. Różnica to tylko dodatkowe kółka w chuście kółkowej. Zatem rodzaj materiału: splot, skład, gramatura mają takie same zastosowanie jak chuście tkanej. 

Jednakże tutaj wyróżniamy mniejszą liczbę rodzajów długości chust kółkowych. Ja pracuje głównie na chustach w długości 1,7 m i 2,1 m. Różni producenci mają oscylują wokół tych dwóch długości. Z tym, że ja nie polecam kupować bardzo krótkiej chusty. Takiej w okolicy 1,2 m to mało uniwersalny rozmiar i potem może być ciężko sprzedać. A z drugiej strony delikatny nadmiar jak wybieramy 2,1 m może być użyteczny w przyszłości. Ja pracuje wyłącznie na 2,1 m. Chusta kółkowa krótka nada się się świetnie dla bardzo szczupłej i niskiej osoby.

gramatura chusty kółkowej

Poglądy są różne. Ja mam swoje i nimi się tutaj z Wami dzielę. Niska gramatura chusty, taka do 220 g/m kw sprawdza się do noszenia dzieci z niską masą urodzeniową. Dla noworodków i niemowląt do wagi około 6 kg zapewnia komfortowe noszenie. Natomiast chusty w zakresie gramatury 240-260 g/m kw poniosą nawet starszaka. 

Jeśli nosisz w chuście kółkowej duże, ciężkie i starsze dziecko to gramatura wyższa może być dla Ciebie ok. Jednak ja uczulam. Grube, mięsiste chusty na kółkach pracują gorzej i trzeba mieć wprawy do ich wiązania. Na pewno nie wybrałabym jej dla poczatkującej Mamy czy Taty. Jeśli nosisz od dawna, a masz na stanie np roczne 12 kg to chusta kółkowa gruba będzie ok. Ja mało takich przypadków znam. Zazwyczaj to już w ruch jest nosidełko lub inne wiązanie np.: na plecach lub kangur na biodrze.

Zatem jeśli gramatura chusty kółkowej jest już wam znana warto jeszcze wspomnieć o chustach kółkowych 100% len. Na lato dla maluszka super. To cienkie, przewiewne, stosunkowo szorstkie i sztywne chusty. Jeśli miałabym do wyboru chustę 100 % bawełna lub z domieszką tencelu/ bambusa wolałabym wybrać taką niż 100% len. Totalnie nie rozumiem popularności tych chust. Wydaje mi się, że to jedynie trend i moda. I nie wynika to z komfortu noszenia czy jakości wiązania.

rodzaje wiązań chusty kółkowej

Chusta kółkowa to mega uniwersalna chusta. Można w niej nosić maluszka z przodu lub na biodrze. W sieci krążą jakieś wariacje na temat noszenia na plecach w tej chuście, ale ja mam inne sprawdzone rozwiązania na noszenie dzieci przodem do świata. 

Oprócz tego co wyżej mamy jeszcze wariacje z odwracaniem krawędzi. Zasada jest taka. Odwrócona krawędź chusty kółkowej ma za zadanie bocznie stabilizować małe dzieci. Jak wiemy w każdym wiązaniu dążymy do symetrycznego ułożenia dziecka. Jak mamy noworodka lub małe dziecko to musimy zadbać o idealne ułożenie maluszka. Jak mamy dziecko samodzielnie siadające, której garnitur mięśniowy pozwala utrzymać pozycję już mniej się tą pozycją musimy stresować.

A na koniec mój najnowszy webonar.

Podsyłam Ci mój webinar dotyczący chust kółkowych. Prawdy i mity o noszeniu dziecka w chuście kółkowej. Mam nadzieje, że nagranie i ten wpis rozwiał Twoje wątpliwości w kwestii chust kółkowych.