masaż Shantala antykolkowy
Masaż niemowląt Shantala zrewolucjonizował podejście do emocji i potrzeb małego dziecka
Natalia Rączka
doradca tulenia
Masaż niemowląt to wspaniały dodatek w codziennej pielęgnacji małego dziecka. Wywodzący się z Indii tradycyjny masaż małych dzieci w Europie i krajach zachodnich został rozpowszechniony przez francuskiego położnika, podróżnika, Fredericka Leboyer. W trakcie pobytu w Indiach, w Kalkucie, spotkał indyjską ubogą kobietę ze sparaliżowanymi nogami, która siedziała na ziemi i masowała systematycznie swoje dziecko. Miała na imię Shantala.
Z miłością, spokojem i w pięknej relacji masowała dziecko. Było to czymś niezwykłym dla Leboyera. Lata siedemdziesiąte były czasem bardzo podmiotowego traktowania kobiet rodzących i ich dzieci. A to co zobaczył zachwyciło go.
Zainspirowany Leboyer w 1976 roku napisał książkę „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants” (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci).
Pierwsza książka Frédéricka Leboyera „Narodziny bez przemocy” zrewolucjonizowały sposób postrzegania porodu, nakłaniając do myślenia o narodzinach dziecka z jego punktu widzenia. Książka stała się jednym z kamieni milowych w historii humanizacji porodu. Wyraża to, co matki zawsze wiedziały: dzieci rodzą się z możliwością doświadczania całej gamy emocji, co do tej pory nie było znane.
Od ponad 10 lat pracuje jako terapeutka. Jestem dyplomowaną masażystką. Ukończyłam dwuletnią Małopolską Szkołę Masażu Leczniczego w Krakowie. To najlepsza szkoła kształcąca techników masażystów do zawodu. W szkole poznałam i wspólnie uczyłam się z osobami niewidomymi. Tam też po raz pierwszy spotkałam się z masażem Shantala. Z biegiem lat pracy po raz kolejny jak bumerang wrócił do mnie masaż niemowląt. Tym razem w innej odsłonie. Szkoląc się u Agnieszki Słoniowskiej miałam okazję również wziąć udział w szkoleniu instruktorskim. Zostałam instruktorką masażu Shantala i szkolę Rodziców jak masować niemowlę.
Urzekło mnie podejście Instruktorek Dotyku i Więzi na relację matki z dzieckiem. Na wdzięczność, bliskość i wszech ogarniające poczucie zaufania. Ufność we własne siły, we własne kompetencję rodzicielskie. To bardzo ważna rzecz której tutaj się nauczyłam. Tą wiedzę przekazuje też Rodzicom na moich warsztatach. Pokazuje jak poprzez masaż, dotyk, bliskość z dzieckiem można celebrować codzienność. Uczę czym jest płacz i jaka jest jego funkcja. Płacz to nie tylko oznaka głodu u dziecka. To cały wachlarz potrzeb i informacji jakie małe dziecko usiłuje nam przekazać. Ja pokazuje jak je rozpoznać i jak im zaufać, by być lepszym rodzicem w relacji.
Prowadzę zajęcia indywidualne z dojazdem do Rodziców, zajęcia grupowe stacjonarne oraz zajęcia w formie online. Warsztaty trwają około 2 godziny. Jeśli zajęcia są grupowe, to zależy jak dużo jest uczestników mogą się do 30 min wydłużyć.
Na warsztatach masażu Shantala Kraków uczę poszczególnych kroków masażu całego ciała dziecka poprzez klatkę piersiowa, ramiona, brzuch nogi plecy i twarz jak i masażu antykolkowego. Masaż taki ma za zadanie złagodzić, a czasem także zlikwidować dyskomfort brzuszkowy u małego dziecka. Gimnastyka masażu Shantala wspiera normalizację napięcia mięśniowego u dziecka. Uspokaja je, łagodzi stany lękowe i traumę związaną z pobytem w szpitalu. Masaż Shantala to nieoceniony pomocnik przy wyciszaniu maluszka. Pomaga też nawiązać piękna i wyjątkową więź z Mamą i Tatą. Silnie wspiera nabywanie kompetencji rodzicielskich przez młodych rodziców.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do dalszej części bloga. Możesz też do mnie napisać lub zadzwonić. Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz i udostępnisz dalej <3
tule mocno,
N