Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Nauka noszenia w ciąży

Nauka noszenia w ciąży

  • przez
wiązanie kieszonka dla noworodka
Natalia Rączka doradca noszenia

Okres ciąży i połogu to dwa newralgiczne okresy nauki noszenia. Oba jak najbardziej odpowiednie na naukę chustonoszenia. Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć jak to jest gdy naukę wiązania chusty rozpoczynamy w okresie ciąży.

Na początek kilka faktów. Fizjologiczna ciąża trwa 40 tygodni. Podzielona jest na trzy trzymiesięczne okresy, zwane trymestrami. Każdy z nich różni się od siebie znacząco. Generalnie w pierwszym trymestrze kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka. Pierwszy trymestr to kończy się w 12 tygodniu ciąży. Tutaj jeszcze zazwyczaj przyszła Mama nie myśli o nauce noszenia. 

nauka noszenia w ciąży chustonoszenie Natalia Rączka

Między 13, a 26 tygodniem ciąży trwa drugi trymestr. Jak w pierwszym mogły być mdłości, osłabienie i gorsze samopoczucie, tak tutaj przyszła Mama rozkwita. Czuje się świetnie – zazwyczaj, a może być różnie. To idealny czas na spokojne kompletowanie wyprawki dla noworodka.

Zazwyczaj w tym czasie przewija się temat chustonoszenia. Teraz noszenie w chuście jest modne i na topie. Jednocześnie doceniają walory bliskości, wolnych rąk i ogrom możliwości chustowania dziecka młode Mamy. To wszystko sprawia, że w przeglądasz chusty. Czytasz jakie, gdzie kupić. Jaka chusta dla noworodka. Jaką chustę wybrać dla niemowlaka. Kolory, sploty, składy aż głowa pełna. Potem rodzaje wiązań. Oglądasz nagrania w social media i myślisz jakie to proste. Czasem kupujesz chustę i zaczynają się schody. Nauka noszenia nie jest taka prosta, a jak przyjdzie z dzieckiem to będzie dramat.

Na szczęście trafiasz na moją stronę i wszystko znów staje się prostsze. Otóż Droga Mamusiu, pozwól że będę Cię rozpieszczać, zasługujesz na to w końcu jesteś w stanie błogosławionym. 

Nauka noszenia kobiet w ciąży chustonoszenie

Naukę noszenia  w ciąży

warto rozpocząć właśnie tutaj. W drugim, a idealnie na przełomie drugiego i trzeciego trymestru. 

Zapytasz dlaczego?

A to dla tego, że czujesz się już w miarę ok. Nudności powinny zniknąć. Jesteś w pełni sił. A energia Cię rozpiera, tylko byś chodziła po sklepach lub Googlowała nowinki dla noworodka. Później tak kolorowo może już nie być.

W trzecim trymetrze trwającym od 27 tygodnia ciąży, aż do porodu możesz już czuć się zmęczona. Powiększający się teraz szybko brzuszek może dawać się we znaki. Twój organizm pracuje coraz ciężej i trudniej. Puchną i bolą stopy. Poruszanie się jest coraz trudniejsze. Najchętniej to leżałabyś całymi dniami, a najchętniej urodziła JUŻ. 

dlatego przełom II i III trymetru jest najlepszy

Brzuszek nie jest jeszcze tak duży. Masz jeszcze sporo sił i głowa jeszcze jest w stanie przyswoić garść nowych super przydatnych informacji.

Piszę tutaj o tej garści, bo ja strasznie dużo gadam. Słucham na nauce noszenia, ale i dużo gadam. Pokazuje, podpowiadam. Oprócz chustonoszenia śmiało możesz liczyć na więcej, o ile będziesz tego chciała. Rodzice mnie pytają o różne kwestie porodu, opieki okołoporodowej, lekarzy, opieki nad noworodkiem itp o wszystko. A ja lubię odpowiadać. Zatem jeśli się spotkamy, możesz liczyć na pełne moje wsparcie.

A wracając do nauki noszenia w ciąży. W trzecim trymetrze może być ciężko. Brzuch duży, a bobas może się też urodzić troszkę wcześniej. tego już nie przewidzisz. Zatem jeśli chcesz się nauczyć nosić w ciąży, lepiej zdecydować się wcześniej. Okolice terminu porodu mogą okazać się źle doszacowane.

Nauka noszenia w ciąży, ale jak

Podsumowując tą część. Wiemy, że można się uczyć nosić w ciąży (o ile jest nie zagrożona i przebiega prawidłowo –  to najważniejsze). Przełom II/III trymestr będzie idealnie. Ale w takim razie jak wygląda nauka noszenia w ciąży?

Noszenie w ciąży 

Nauka noszenia w ciąży wygląda tak, że zazwyczaj przyjeżdżam do Was z chustami i specjalną lalką. Taką noworodkową, ale nie bardzo ciężką. Standardowa lalka treningowa do nauki noszenia w chuście waży około 3500g. To zdecydowanie za dużo, jeśli mamy kilka razy przećwiczyć różne warianty wiązania chusty z ciężarną kobietą. Zadbam o Ciebie i Twój komfort. Majeczka, bo tak ma na imię moja lala waży 2200g. Jest śliczna i wygląda jak noworodek. Do tego cudownie wygląda w chuście na ciążowym brzuszku. 

Zatem pokazuje dane wiązanie, a następnie z moją pomocą uczę Cię krok po kroku. Wiążemy kilka razy. Tyle ile masz sił i w tempie takim jak mi pozwolisz. Oczywiście tutaj wiążemy nad brzuszkiem. Lalka jest wysoko. Dbamy o maluszka w brzuszku. Chodzi tylko o to by zapamiętać poszczególne kroki i elementy wiązania. A także, aby obyć się z chustą. to jak pracuje. 

Na tym samym spotkaniu jeśli jest pod ręką sprawca zamieszania, czyli przyszły Tatuś (tule mocno), nauka noszenia dotyczy też jego. Ćwiczymy tyle i le potrzeba i na ilę mamy możliwości. 

Na teraz dwie ważne kwestie. Pierwsza –  spotkanie z nauki noszeni w chuscie jest pierwszym naszym spotkaniem. Po porodzie przyjeżdżam jeszcze raz do Was za free „na kawę”. Zobaczyć jak sobie radzicie z chustą i maluszkiem. Jeśli jest taka możliwość. Jak nie to przesyłacie zdjęcia lub spotykamy się online. Ja muszę być pewna, że sobie radzicie dobrze.

NIE KUPUJ CHUSTY W CIĄŻY

Przed narodzinami dziecka nie ma sensu kupować chusty. Nie wiesz jakie będzie. Może urodzi się malutkie, a może okaże się dużym bobasem. Nosić będziesz na pewno, bo to nie ulega wątpliwości. nawet jaki Ci się wydaje, że nie to zobaczysz jak maluszki potrzebują naprawdę dużo bliskości. Tak, że samotne pójście do toalety albo ciepłe śniadanie to będzie luksus. Ale dzisiaj nie o tym.

Jeśli będziemy się widzieć po porodzie, to na tym drugim spotkaniu dobieram chustę. Dzięki temu mam 100% pewności, że chusta jest idealna dla Was. Oczywiście, jestem w stanie dobrać chustę przed porodem. Jednak może się zdarzyć, że maluszek będzie okruszkiem i na to już nie mam wpływu. W tedy asekuracyjnie dobieram chustę. Zawsze potem weryfikuje jakość wiązania online. 

Myśle, że najważniejsze kwestie nauki noszenia w ciąży poruszyłam i rozwiałam wszelkie wątpliwości. Uczyć się można i polecam. Dzięki temu po porodzie jest po prostu łatwiej. Nie znaczy, że po porodzie nie można zacząć. Można. W tedy ograniczam się do jednego spotkania i wszystko ogarniamy na raz. Jednak daje tą przestrzeń do nauki noszenia w ciąży, bo różne są sytuacje i różne możliwości. Nauka noszenia jest dla każdego, a moja w tym głowa by warsztat przygotować tak, by było dobrze.