Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Nosidełko dla niesiedzącego dziecka

Nosidełko dla niesiedzącego dziecka

  • przez
wiązanie kangurek dla noworodka
Natalia Rączka doradca noszenia

Nosidełko dla niesiedzącego dziecka to temat tabu. Każdy wie, że to zło wcielone i trzeba unikać jak ognia. Jednak nie zawsze tak jest. W swojej pracy jako doradca noszenia spotykam różnych Rodziców z różnymi problemami i ograniczeniami. Dla nich chusta czasem jest po prostu złym wyborem. Za trudna, za długa lub niemożliwa do zawiązania. W tedy pada pytanie o nosidełko dla niesiedzącego samodzielnie dziecka. O tym dzisiaj tutaj Wam postaram się opowiedzieć. Najlepiej opowiada się na przykładzie.

Kiedyś miałam bardzo wyjątkowe spotkanie z nauki noszenia. Mama w pełni sprawna, a Tata z jednym ramieniem amputowanym powyżej łokcia. Świeża sprawa. Proteza ręki jeszcze nie w pełni opanowana, a tu trzeba działać. Na pokładzie noworodek. Na tym spotkaniu po raz kolejny zobaczyłam, jak zakładanie z góry i szufladkowanie ludzi jest bardzo krzywdzące. Po moim instruktażu, Tata potrafił perfekcyjnie nosić na rękach, podnosić w myśl przyjaznej pielęgnacji.  Po raz kolejny umocniłam w sobie stwierdzenie, że nie ma rzeczy niemożliwych są tylko różne ludzkie ograniczenia i inne możliwości, które dają nam rozwiązania.

nosidełko dla niesiedzącego dziecka Fidella baby chustonoszenie Krakó
ułożenie stawów biodrowych dziecka w chuście i nosidełku za wąskim w panelu

Niesiedzące samodzielnie dziecko to takie, które nie ma wystarczająco silnego garnituru mięśniowego by przyjąć pozycję siedząco. Ich kręgosłup nie jest jeszcze gotowy do przyjęcia wyższej pozycji. Dzieci siadają między 6- 11 mc życia. Każdy w innym czasie. Do tego czasu musimy bardzo dbać o pozycję kręgosłupa maluszka w chuście czy nosidełku. W nosidełku nie napinamy jak w chuście krawędzi przy szyi dziecka. Panel powinien kończyć się na wysokości karku. Po bokach mamy wolną przestrzeń. Pasy nosidła napinają się albo pod nóżką, albo w okolicy klatki piersiowej dziecka. To wszystko sprawia, że dobrze dobrane nosidełko to podstawa.

Dobrze dobrane, czyli takie w którym będzie wygodnie Rodzicowi, ale i maluszek będzie się dobrze układał. Ja pracuje na kilka markach:

  • Fidella Fusion Baby – od urodzenia do 80/86 rozmiaru ubrania
  • Limas Flex – od urodzenia do 98 rozmiaru ubrania
  • Kavka Handy – od 62/68 do 98/104 rozmiaru ubrania
  • LennyLamb LennyHybryd – od urodzenia do 80/86 rozmiaru ubrania
  • Little Frog Prime – od urodzenia do 80/86 rozmiaru ubrania

Zawsze na takie spotkania mam kilka nosidełek, aby móc wypróbować kilka rozwiązań. Zwracam uwagę aby materiał panelu nosidła sięgał od kolanka do kolanka, tak by łydka pozostała prostopadle do podłogi. Ciasno opatulone ciało dziecka powinno być zaokrąglone, ale nie na tyle by utrudniać oddychanie dziecku. Z tym zaokrągleniem jest tak, że źle dobrane nosidełko będzie zawieszało dziecko za doły podkolanowe. Taka pozycja obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa dziecka. Nic dobrego.

Nie które nosidełka mają regulację panelu na szerokość i długość. Przy dobieraniu nosidła dla niesiadającego dziecka zwracam uwagę aby ten nadmiar materiału dobrze się układał. Niekiedy bardzo psuje pozycje dziecka. 

odwiedzenie stawów biodrowych dziecka w nosidełku Natalia Rączka chustonoszenie Kraków

Dobrze dobrane nosidełko, wystarczająco wąskie i stabilizujące bocznie maluszka może bardzo wesprzeć Rodzica. Tak jak wspomnianego wyżej Tatę. Słuchajcie świetnie sobie radził. Sam potrafił jedną ręką zapiąć pas biodrowy, włożyć dziecko i zapiąć klamrę na plecach. Rewelacja. Kwestia była tylko tego by przećwiczyć na lalce i aby sam wybrał dla siebie wygodny wariant. Gdy dobieram nosidełko mierzymy, sprawdzamy, zapinamy i kombinujemy. Tak by nosiło się maksymalnie zdrowo i wygodnie. Nie w każdym nosidełku, każde dziecko dobrze się układa. Dlatego tak ważne jest wypróbowanie kilku rozwiązań i ocena jakości noszenia przez doradcę noszenia.