Od kiedy masaż Shantala?
to kiedy zacząć masować niemowlę to bardzo ważne i często zadawane pytanie
Natalia Rączka
doradca tulenia
Masaż Shantala to budowanie relacji z drugim człowiekiem poprzez dotyk. Dajemy drugiej osobie (dziecku) możliwość otwarcia się dzięki akceptacji i zaufaniu.
W Polsce masaż Shantala jest również znany pod nazwą masażu niemowląt lub masażu antykolkowego. Obie te nazwy nie są precyzyjne, ale funkcjonują wciąż. Ja poznałam go w szkole masażu jako masaż rehabilitacyjny. Jednak kierowany jest do każdego dziecka (nie tylko chorego). Ważny jest jego stan zdrowia, wiek i potrzeby. Tak samo ważne są potrzeby i możliwości rodziców maluszka.
Masujemy po skończonym połogu. Od 6 tygodnia życia maluszka, o ilę maluszek czuje się dobrze. Można również masować starsze dzieci czy dorosłych. Zgoła inaczej sprawa się ma z wcześniakami.
Wcześniaki jak każde przedwcześnie urodzone dziecko, każdy jest inny i każdy wyjątkowy. Każdy ma inne odmienne potrzeby i możliwości z tych potrzeb wynikające. Jeśli chcesz masować wcześniaka lepiej się ze mną skontaktować, bo generalizować się nie da. Instruktor masażu Shantala, czyli ja indywidualnie decyduje czy masaż może być wykonywany czy lepiej jeszcze odczekać. Trauma porodu, szpitala, zabiegi mają wpływ ogromny na maluszka. W trakcie konsultacji dowiesz się czy ten czas tu i teraz jest dla Was dobry na rozpoczęcie drogi wspierania więzi poprzez dotyk.
Warto wiedzieć, że dzieci masujemy od trzeciej doby po szczepieniu. W pierwszym roku życia niemowlęta systematycznie i często są szczepione by wybudować odpowiednią odporność organizmu. Masaż Shantala niemowląt warto wykonywać codziennie, ale z pominięciem właśnia tych dni po szczepieniu. Bobas po ukłucu może być rozdrazniony, zmęczony, markotny, a nawet płaczliwy. Miejsce ukłucia może być bolesne, a u niektórych dzieci może nawet pojawić się gorączka. Moje dzieciaki najczęściej były bardziej senne i faktycznie obolałe. dlatego na czas około szczepienia masaż Shantala warto zaprzestać. Można go zastąpić noszeniem w chuście w tym czasie lub po prostu noszeniem na rękach.
Prowadzę zajęcia indywidualne z dojazdem do Rodziców, zajęcia grupowe stacjonarne oraz zajęcia w formie online. Warsztaty trwają około 2 godziny. Jeśli zajęcia są grupowe, to zależy jak dużo jest uczestników mogą się do 30 min wydłużyć.
Na warsztatach masażu Shantala Kraków uczę poszczególnych kroków masażu całego ciała dziecka poprzez klatkę piersiowa, ramiona, brzuch nogi plecy i twarz jak i masażu antykolkowego. Masaż taki ma za zadanie złagodzić, a czasem także zlikwidować dyskomfort brzuszkowy u małego dziecka. Gimnastyka masażu Shantala wspiera normalizację napięcia mięśniowego u dziecka. Uspokaja je, łagodzi stany lękowe i traumę związaną z pobytem w szpitalu. Masaż Shantala to nieoceniony pomocnik przy wyciszaniu maluszka. Pomaga też nawiązać piękna i wyjątkową więź z Mamą i Tatą. Silnie wspiera nabywanie kompetencji rodzicielskich przez młodych rodziców.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do dalszej części bloga. Możesz też do mnie napisać lub zadzwonić. Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz i udostępnisz dalej <3
tule mocno,
N