Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Parkowanie w Wiedniu

Parkowanie w Wiedniu

 • przez

Parkowanie w Wiedniu

Podróżowanie z dziećmi jest super, tylko warto do tego się przygotować.

wiązanie chusty kółkowej z noworodkiem

Natalia Rączka
doradca tulenia

Wiedeń atrakcje z dzieckiem o tym jeszcze wam napiszę. Dzisiaj coś, co mnie najbardziej stresowało czyli parkingi. Niemal w całym Wiedniu obowiązują strefy krótkoterminowego parkowania płatnego. Bilet parkingowy przedpałacowy potrzebny jest od pierwszej minuty parkowania, nawet w przypadku krótkiego postoju np. w celu wyładowania walizki. Można parkować online przez specjalną aplikacje „HANDY parken„, ale poległam na niej. Jest wyłącznie po niemiecku i trzeba wpłacić na dzień dobry 22 Euro co było dla mnie stratą kasy. Dlatego nie bawiłam się w instalowanie aplikacji, tylko zdecydowałam polegać na biletach fizycznych.

O bilet (niem. Parkschein)  musisz zadbać wcześniej, są to puste formularze, na których wpiszesz ręcznie datę i czas parkowania. Kupisz je na stacjach paliw, automatach papierosowych i urzędach pocztowych. Przy stacjach metra w automatach biletowych też je znajdziesz. Sklepy, hotele itp., które podpisały stosowną umowę z miastem również je mają. Mapa z automatami biletowymi dostępna TUTAJ

15 – minutowe bilety parkingowe

Bezpłatne bilety parkingowe (15-minutowe), który równeiz musi być bardzo dokładnie uzupełniony uprawnia do 15 min parkingu za free.  Możesz je dostać ponad to co wyżej w kasie głównej miasta , w informacji miejskiej oraz w Urzędzie Miasta Wiednia. Hotele wydają gościom takie bilety. Bezpłatny 15-minutowy bilet parkingowy nie może być łączony z innymi biletami parkingowymi. Pamiętajcie uzupełniamy bardzo dokładnie, np godziny wpisujemy 09 a nie samo 9. Minuty zaokrąglamy do góry. Ale o tym niżej.

rodzaje stref parkowania w Wiedniu

Miasto Wiedeń to 23 dzielnice. W aż 19 w nich obowiązują strefy krótkiego parkowania. Zatem musisz mieć bilecik oraz znać nazwę dzielnicy w jakiej się znajdujesz. Numer dzielnicy w jakiej jesteś znajduje się na tabliczkach PRZED nazwą ulicy.  Na zdjęciu poniżej masz przykład – ulica jest w dzielnicy dwunastej.

parkowanie w wiedniu doradca noszenia kraków chustonoszenie

Dzielnice: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 20:

– strefa krótkoterminowego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni wolnych od pracy/świąt państwowych): od godz. 9 do 22
– maksymalny czas parkowania z Parkschein-em: 2 godziny

Dzielnice: 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19:

– strefa krótkoterminowego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni wolnych od pracy): od godz. 9 do 19
– maksymalny czas parkowania z biletem parkingowym: 3 godziny

W pozostałych dzielnicach: 13, 21, 22 i 23 nie została jeszcze wprowadzona ogólna strefa krótkoterminowego parkowania i parking w nich jest w większości miejsc bezpłatny.

Do Wiednia najlepiej jechać elektrykiem – jest wiele oznaczonych miejsc parkingowych gdzie za free naładujesz auto. Podczas ładowania nie musisz płacić za parking, co jest super. Nie dość że ładujesz za free to parkujesz za free. Pamiętaj jednak, że jeśli pojazd jest naładowany musisz opuścić strefę ładowania aby udostępnić możliwość ładowania dla innych pojazdów.

Nasza podróż do Wiednia była od soboty do soboty w tym poniedziałek świąteczny. Zatem parkowaliśmy za darmo w strefie w sobotę, niedzielę i świąteczny poniedziałek. We wtorek roboczy przed 9 pojechaliśmy na płatny wielopoziomowy parking i tam zostawiliśmy samochód aż do soboty rana. 

Koszty parkowania w strefie NOWY CENNIK od 01/ 01 / 2023

 •  bilet czerwony – czas parkowania do 30 min – 1,25 Euro
 •  bilet niebieski – czas parkowania 60 min – 2,50 Euro
 •  bilet zielony – czas parkowania 1,5 h – 3,75 Euro
 •  bilet żółty – czas parkowania 2 h – 5 Euro
 •  bilet fioletowy – czas parkowania do 15 min – bezpłatny
 
 

Mandat za brak opłaconego parkingu od 36 EURO

Jak prawidłowo wypełnić „Parkschein”?

 1. Parkschein musi być wyraźnie i trwale oznaczony (najlepiej długopisem / nie ołówkiem). Wpisane / Zaznaczone muszą zostać:
  • rok
  • miesiąc
  •  dzień
  • godzina oraz minuta 

2. Wypełnij wszystkie rubryki. W przypadku niezaznaczenia jednej z rubryk Parkschein jest nieważny. Zawsze zaznaczaj czas przybycia krzyżykiem. Poniżej przykład jak wypełnić prawidłowo bilet parkingowy Parkschein:

Przyklad 1:
– czas przybycia: 10.06 rano
– zaznacz na Parkschein-ie: godzina 10 i minut 15

Przyklad 2:

– czas przybycia: godz. 16,49
– zaznacz na Parkschein-ie: godzina 17 i minut 0

Zaokrąglaj do najbliższego kwadransa. 

UWAGA: Parkujesz np. o godzinie 18:47 w dzielnicy, w której strefa płatnego parkowania ważna jest do godziny 19:00? W tym przypadku musisz wypełnić “Parkschein” na ostatni kwadrans (najlepiej przy użyciu bezpłatnego “Parkschein”-u na 15 minut).

Jeśli nieprawidłowo wypełnisz “Parkschein”, musisz go wyrzucić. Korekta nie jest dozwolona.

3. Korzystanie z kilku Parkschein-ów w tym samym czasie:

Załóżmy, że chcesz zaparkować samochód od godz. 9.15 do 10.15, czyli jedną godzinę w strefie krótkoterminowego parkowania. Do tego celu używasz dwóch czerwonych Parkscheinów, z których każdy jest ważny przez pół godziny (nie masz jednego godzinnego).

UWAGA: Jeśli używasz kilku Parkscheinów jednocześnie, na każdym z nich musi być zaznaczony ten sam czas przybycia:

Prawidłowo: zaznacz tę samą godzinę przybycia na każdym z dwóch Parkscheinów: 9.15 rano.
Źle: Na pierwszym Parkscheinie godz. 9.15, na drugim o godz. 9.45.

4. Nie można korzystać z kilku 15 minutowych biletów jednocześnie i nie można ich łączyć z pozostałymi typami biletów.

 

Wcześniej kupione Parkschein-y musza zostać odpowiednio wypełnione zaraz po tym jak zatrzymasz się w strefie płatnego parkowania. Warto pamiętać o długopisie w samochodzie. Wypełniony Parkschein umieść na desce rozdzielczej przy przedniej szybie tak, aby był dobrze widoczny.

Punkty i garaże Park & Ride

Zwiedzając miasto warto wysiąść z samochodu i skorzystać z komunikacji miejskiej. Niedrogi parking jest dostępny na obrzeżach Wiednia w obiektach Park & Ride od 4,10 euro za dzień. Wszystkie obiekty Park & Ride leżą bezpośrednio przy liniach metra, aby umożliwić szybki i wygodny dojazd do centrum miasta.

W śródmieściu i blisko centrum istnieje gęsta sieć garaży, w których jednak obowiązują wyższe stawki. Przegląd wszystkich garaży i parkingów wielopoziomowych w Wiedniu znajduje się na stronie www.parken.at/wien

My właśnie skorzystaliśmy z takiej opcji. Faktyczni na obrzeżach jest taniej. Wjeżdża się na parking pobierając bilecik, a potem przed wejściem na parking kasuje, opłaca i na wejściu skanuje aby drzwi się otworzyły. Łatwe, szybkie i przyjemne. Faktycznie jest tak, że te parkingi są tuż przy liniach metra lub szybkiej kolejki. W naszym przypadku dosłownie 200m – w budynku obok mieścił się dworzec kolejowy, z którego w 14 min spokojnie dojechaliśmy do mieszkania. Komunikacja w Wiedniu jest naprawdę na wysokim poziomie. Wymiata i chyba to mnie najbardziej urzekło w tym mieście.

Podsumowanie parkowania w Wiedniu

Myślę, że następnym razem przyjedziemy pociągiem. Podróżoanie po mieście komunikacją miejską jest świetne a opłaty za parking dość wysokie. Jeśli jedziecie samochodem warto zostawić go w wielopoziomowych garażach na obrzeżach miasta. Parkingi w strefach krótkiego parkowania są w weekend i święta państwowe darmowe. Warto zaplanować podróż tak by móc wypakować się z samochodu i zapakować nie płacąc za parking. Tak właśnie my zrobiliśmy.  Parkowanie nie jest trudne, ale ma swoje rygorystyczne zasady i warto się z nimi zapoznać zawczasu. Kiedy jesteśmy przygotowani to lepiej się śpi, głowa spokojna. tyle jeśli chodzi o parkowanie w Wiedniu.

 

tule was mocno i życzę pięknych podróży z dzieciaczkami 

N