Rebozo czym jest i do czego służy. Pewnie już gdzieś kiedyś spotkałaś się z tym słowem. Dlatego dzisiaj krótko, konkretnie i na temat czym jest Rebozo.
Zacznijmy od tego, że Rebozo to nie jest chusta, a szal. W języku hiszpańskim słowo Rebozo jest rodzaju męskiego. Zaten TEN szal, a nie TA chusta.
Rebozo wywodzi się z Ameryki Łacińskiej. Tam w Meksyku i Gwatemali jest noszony przez kobiety jako ozdobny szal. Ma wiele zastosowań. Służy jako chusta do przenoszenia rzeczy, czy dzieci, a nawet jako podkładka na głowę. W chłodniejsze dni Rebozo doskonale sprawdza się jako okrycie.
czym jest Rebozo?
To wyjątkowy kawałek materiału. Tkany w tradycyjny sposób ręcznie zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Zawiera w sobie czas i myśli osób, które je godzinami misternie tkały. Każdy wzór jest charakterystyczny dla rejonu z jakiego pochodzi. Do jego produkcji wykorzystuję się najczęściej naturalne włókna. Takie jak bawełna, wełna czy jedwab. Czasem także włókna syntetyczne. O składzie szalu Rebozo decyduje rejon oraz pora roku w jakiej zostało utkane. Latem przewiewny jedwab króluje w upalne dni, a w chłodniejszych rejonach gruba, ciepła wełna chroni od chłodu.
Szerokość i długości szali Rebozo jest zmienna. Najbardziej popularne są szale o szerokości 60 cm i długości minimum 2 metry. Ja w swoim stosie mam szale także krótsze, bo wykorzystywane np.: przy masażu głowy.
Kolejna ważna kwestia to fakt, że Rebozo nie ma obszytych krawędzi. Wynika z faktu, że jest tkany ręcznie , nie ma obszyć. To ważna cecha, dzięki której można rozpoznać oryginale szale rebozo. Ja spotkałam się z „chustami rebozo”, które były wykonane z tkanego maszynowo materiału chustowego do noszenia dzieci, ale miały one obszycie. Nie da się zrobić maszynowo nie obszytej krawędzi. Taka zawinięta krawędź uciska osobę masowaną w trakcie masażu.
Rebozo
wykorzystanie
Na co dzień Rebozo w Ameryce Łacińskiej jest wykorzystywany jako okrycie lub podkładka na głowę do noszenia ciężkich koszy. W chłodniejsze dni może służyć jako okrycie do snu. Można spotkać też kobiety noszące swoje dzieci w szalu. Rebozo jest także wykorzystywane przez tradycyjne położne przy opiece nad ciężarną, w porodzie i po porodowo.
Piękne jest to, że rebozo towarzyszy człowiekowi od poczęcia poprzez ciąże, poród, a potem całe życie.
Rebozo w Polsce
Techniki Rebozo wraz z rozwojem zawodu douli przywędrowała do Europy Zachodniej, w tym także do Polski.
Zastosowanie technik rebozo jest bardzo szerokie. O tym szczegółowo będę pisać w osobnych postach. Jednak tutaj chciałam Ci o tym wspomnieć.
Rebozo jest wykorzystywane do masażu kobiet w ciąży. Łagodzi stany bólowe i zmęczenie. Delikatne kołysania sprawiają, że kobieta się relaksuje, a co najważniejsze w gonitwie codzienności znajduje czas dla siebie.
Rebozo w porodzie
Masaż rebozo w cuowny sposób wspiera kobiety rodzące. Wykorzytywane przez położne, doule i rodzine odpręża, relaksuje i pozwala przetrwać pierszą fazę porodu. Magią rebozo jest też to, że masaż w czasie porodu może być także wykonany przez partnera. Co jest piękne i wyjątkowe. W końcu ten facet znajduje swoje miejsce w porodzie. Może namacalnie pomóc w porodzie. To jest szalenie ważne, bo zazwyczaj Tatusiowie nie wiedzą co mogą i czują się nieswojo. A tak mogą wspaniale pomóc, masując delikatnie szalem Rebozo w czasie porodu.
Rebozo poporodowo
Tradycyjnie Rebozo jest wykorzystywany do rytuału zamknięcia, czyli cerrady. O niej będzie na moim blogu dużo i często, bo to cudowna rzecz. Tutaj dzisiaj bardzo skrótowo. Otulanie poporodowe, cerrada to piękny rytuał z wykorzystaniem szalu rebozo. Połączony może być z kąpielą, manteadą (kolejna technika rebozo) i masażem olejkami, ale samo w sobie otulanie szalami to zawinięcie kobiety po porodzie, ciasno w szale. To symboliczne zaproszenie kobiety do „zamknięcia się” po porodzie. To czas na wsłuchanie się w siebie, w swoje potrzeby i na bycie z sobą. To dar kobiet dla kobiety. Cerrada może być wykonywana tylko przez kobiety. Zazwyczaj otulają kobietę dwie inne kobiety. Ehh miało być krótko, a znów płynę. Obiecuje będzie więcej i bardziej szczegółowo.
Rebozo wzbudza zachwyt i podziw dla rąk które je utkały i to Ci chciałam w tym wpisie przekazać.
Tule Cię mocno i zachęcam do to zagłębienia się w techniki rebozo. Jestem pewna, że znajdziesz coś wyjątkowego, tylko dla siebie.