Przejdź do treści
Strona główna » Blog » ZOO Wiedeń – Tiergarten Schönbrunn

ZOO Wiedeń – Tiergarten Schönbrunn

 • przez

ZOO Wiedeń

Podróżowanie z dziećmi jest super, tylko warto do tego się przygotować.

wiązanie chusty kółkowej z noworodkiem

Natalia Rączka
doradca tulenia

Zoo Wiedeń było na szczycie naszej listy atrakcji, kiedy z dziećmi w grudniu byliśmy w Austrii. Wyczytałam w sieci wiele informacji na temat tego ZOO. To co spotkaliśmy na miejscu zrobiło na nas olbrzymie wrażenie. Wiedeński ogród zoologiczny jest wyjątkowy, najstarszy na świecie, ale i nowoczesny, wkomponowany wzgórze i kompleksy parkowe zachwyca zwiedzających każdą porą roku. Ma bardzo bogatą historię, o której wato poczytać. Muszę wam kiedyś wszystko opisać. Ale teraz praktyczne zwiedzanie zoo z dzieciakami. W niedługim czasie planujemy znów tam zawitać, bo jeden dzień w ZOO to dla nas za mało. Tymczasem przygotowałam dla Was szczyptę informacji o tym miejscu, która może być przydatna przy podróżowaniu w Wiedniu z dzieckiem.

Schönbrunn Zoo wiedeń z dzieciem doradca noszenia kraków natalia rączka

ZOO Wiedeń zimą

Jeśli myślisz, że ZOO zwiedza się tylko w ciepłe, słoneczne dni to jesteś w głębokim błędzie. Współczesne ZOO są doskonale przygotowane na zmieniające się warunki pogodowe i pory roku. Wybiegi nawet najbardziej egzotycznych zwierząt są dostosowane do tego by także w deszczowe, zimne dni moc cieszyć się ich widokiem. ZOO w Wiedniu tutaj wiedzie prym. Ma wiele nowoczesnych i bardzo dużych zimowych wybiegów dla zwierząt. Wszystko jest nowoczesne i stylizowane. Wspaniałe jest to, że zwierzęta mają naprawdę dużo miejsca i są mega aktywne. Nuda im się nie uda. Wybiegi są pełne skrytek, zakamarków, zabawek, czy naturalnych przeszkód. Całość sprawia, że jest na co popatrzeć ale i o czym z dziećmi porozmawiać w trakcie zwiedzania.

My do ZOO chodzimy w każda porę roku i zawsze spędzamy tam kilka ładnych godzin. Jako rodzice 4 i 6 latki coraz bardziej jesteśmy nastawieni na edukacyjne wyjścia, co wymaga od nas szczególnego przygotowania. Warto przed wyjściem do ZOO doczytać ciekawostki o poszczególnych zwierzętach lub zaplanować mini zabawę edukacyjną dla dzieci. My tak się bawimy, o bardzo uprzyjemnia nam wspólny czas. W Wiedniu, dzieci miały za zadanie znaleźć zwierzęta, z których słynie wiedeńskie ZOOO, czyli koala, panda wielka, hipopotam oraz orangutany. Rozmawialiśmy o nich przed wyjazdem. W Polsce nie spotkaliśmy tych zwierząt w żadnym ogrodzie zoologicznym, więc tutaj była świetna okazja poznać je bliżej.

ZOO Wiedeń jak dojechać?

Wiedeńskie ZOO położone jest na terenie kompleksu parkowo-pałacowego Schönbrunn. Wejść do ZOO Wiedeń jest kilka. Na mapie poniżej zaznaczyłam gdzie dokładnie się znajdują. Można przejść przez kompleks parkowy lub zaraz koło pałacu Schönbrunn odnaleźć dwa wejścia. Jedno niemal z ulicy. Na potrzeby mojego wpisu pozwoliłam sobie roboczo określić lokalizację tych wejść. Patrząc na mapę zoo i parku Schönbrunn wejście nr 1 u góry przy Tirolerhof Schönbrunn, potem dwa zlokalizowane na dole po lewej bliżej centrum całego parku wejście nr 2 i po prawej bliżej krawędzi całego kompleksu brama główna, wejście nr 3. 

Dojazd do ZOO Wiedeń

Komunikacja miejska w Wiedniu jest genialna i działa bardzo sprawnie Jest intuicyjna i punktualna. Zatem dojazd do ZOO odbktórejkolwiek strony będzie dla Was dziecinnie prosty. 

metroU4 przystanek Schönbrunn wejście nr 2 lub Hietzing wejście nr 3 

autobusem 51A, 56A, 56B, 58A, 58B – przystanek Am Platz (najbliżej wejścia nr 3)

 • 8A, 63A – przystanek  Stranitzkygasse – przejście przez park obok Schönbrunn Gloriette i wejście przy Tirolerhof Schönbrunn. 

tramwaj: 10, 52, 60 – przystanek Schloß Schönbrunn (między wejściem 2/3) lub Hietzing wejście nr 3 

Parkowanie przy ZOO Wiedeń

Przypominam, że w caym Wiedniu obowiązuje strefa krótkiego parkowania od poniedziałku do piątku. Pisałam o tym TUTAJ. Zatem posiadając kartę parkingową do 2h można parkować. W okolicy zlokalizowane są także płatne wielopoziomowe garaże oraz płatne parkingi. TUTAJ jest dokładna mapa. Ja bardzo polecam poruszać się komunikacją miejską, bo działa rewelacyjnie.

ZOO Wiedeń – godziny otwarcia

ZOO otwarte jest codziennie przez cały rok od 9.00 do 16.30 lub 18.30, zależnie od pory roku. Ogród zoologiczny możemy odwiedzać nawet w dni wolne od pracy, takie jak święta państwowe czy kościelne. My byliśmy w Pierwszy Dzień Bożego Narodzenia i było całkiem tłoczno. Dzieci poniżej 14 roku życia muszą być pod opieką dorosłych. Na teren ZOO psy mają całkowity zakaz wstępu, chyba że jest to pies asystujący, a właściciel posiada jego pełną dokumentację.

My do ZOO weszliśmy o 10:00, a wyszliśmy około 16:00 i było to zdecydowanie za mało czasu dla nas. Jest co zwiedzać i fajnie spędzić czas tutaj. Jestem pewna, że wrócimy tutaj już niedługo.

ZOO Wiedeń – bilety i ceny

Wspominałam już w poprzednich wpisach, że bilet do Zoo może być tańszy z Vienna Card. My tej opcji nie wybraliśmy z różnych względów. Bilety można kupić online i wystarczy je mieć w telefonie. My kupowaliśmy na miejscu w automacie. Mając bilet online lub z automatu omijasz kolejki do kasy, które w sezonie muszą być olbrzymie. Dzieci do lat 6 wchodzą do ZOO za darmo.

 • Dorośli koszt € 26
 • Dzieci powyżej 6 lat koszt € 15 
 • Dzieci poniżej 6 lat za free
 • Rodzinny  2+3  koszt € 85 

Więcej szczegółów dotyczących biletów znajdziesz TUTAJ

ZOO Wiedeń – pokazy karmienia zwierząt

Jak wszędzie także i wiedeński ogród zoologiczny zaprasza na pokazy karmienia zwierząt. Tłumnie oblegane pokazy przyciągają rzesze zwiedzających. My je omijamy z daleka, chyba, że jest mało osób w ZOO. Taki mały sprawdzony trik z naszej strony. A w sumie dwa triki. Pierwszy, rano zaraz po otwarciu ogrodu zwierzęta są bardzo aktywne i opiekunowie je odwiedzają, więc zawsze dzieje się coś ciekawego. Po drugie, to warto do zwierząt zaglądać tuż po karmieniach, gdy przewalą się tłumy. Zwierzaki kończą jeść i są aktywne, a my możemy w spokoju je podziwiać. 

Harmonogram pokazów karmienia zwierząt

(pdf do pobrania poniżej)

 • 10:00
  Słoń afrykański (trening/bez karmienia, codziennie)
 • 10:30 
  Lew morski z Ameryki Południowej (codziennie oprócz wtorku)
 • 11:00
  Pingwin Humboldta (codziennie oprócz wtorku)
 • 11:30
  Pingwin skalny (codziennie oprócz wtorku)
  wilk polarny (poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele)
 • 13:00
  Ibis łysy północny (codziennie)
 • 13:30
  Owca Barbary i Makak Barbary (codziennie)
 • 14:00
  Nosorożec indyjski (codziennie, kwiecień-październik)
  Wydra azjatycka z małymi pazurami (codziennie)
 • 14:30
  Zwierzęta z parku Ameryki Południowej: mrówkojad, kapibara, wigonia, nandu, seriema (codziennie, kwiecień-październik)
 • 15:00
  Tygrys syberyjski (poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele)
  Zachodni czarno-biały Colobus (środy i soboty)
 • 15:30
  Lew morski z Ameryki Południowej (codziennie oprócz wtorku)
 • 16:00
  Koala z Queensland (codziennie)

Harmonogram do pobrania i druku znajdziesz TUTAJ

źródło: https://www.zoovienna.at/en/zoo-and-visitors/feedings/

Pamiętaj karmienia są często oblegane, dlatego w tym czasie my polecamy wybrać inne atrakcje zoo, aby uniknąć tłumów. Chyba, że jesteście w okresie gdy w ogrodzie jest mało zwiedzających.

Jedzenie i gastronomia ZOO Wiedeń

Byliśmy bardzo mile zaskoczeni bogata ofertą gastronomiczną znajdującą się na terenie ogrodu. Kilka, jak nie kilkanaście lokalizacji rozsianych w całym obiekcie. Jest kawa, ciacho, lody a nawet restauracje i kawiarnie. Doskonale oznakowane i zaopatrzone. W okresie zimowym ewidentnie mniejsza ilość punktów jest otwarta, ale w sezonie letnim jest olbrzymi wybór. Lista poniżej. My polecamy langosze znajdujące się tuż obok wybiegu słoni. Pyszne.

 • Tirolergarten Tavern – tawerna tuż pryz wejściu nr 1
 • Emperor’s Pavillion – piękny budynek wśród zieleni, z super ogródkiem w centrum ogrodu
 • Café Restaurant ORANG.erie – kawiarnia przy wybiegu dla orangutanów. Dużo miejsca wewnątrz oraz na zewnątrz budynku
 • Café Hietzing – mała kawiarnia przy wejściu nr 2
 • Jumbo Buffet – z widokiem na pingwiny
 • Rhino Bar Ice Cream Parlor
 • Beer Garden – kameralny ogródek piwny
Toalety są zlokalizowane w pobliżu punktów gastronomicznych. Świetnie oznaczona. Byliśmy tylko w jednej, w niej akurat był też przewijak dla dziecka, ale nie zachęcał do skorzystania.
Przy wejściach oraz przy małpiarni znajdują się sklepy z pamiątkami. Wszędzie dostępna płatność kartą.

Atrakcje dla dzieci

Nam się nie udało załapać, ale w okresie letnim po zoo oraz kompleksie parkowym kursuje kolejka panoramiczna. Wyglądała świetnie i myślę, że wato dopłacić i skorzystać z przejażdżki.  W zoo znajdują się wolno stojące figury zjeżdżalnie w różnych miejscach. Przy budynku dla słoni jest na pewno taka duża i fajna. Największy i najciekawszy plac zabaw znajduje się w okolicy wybiegu dla tygrysów. Jest podzielony na kilka stref. Dla najmłodszych piaskownica z labiryntami. Dla starszych małpi gaj z bardzo ciekawymi gniazdkami. Genialnie zorganizowana jest część z wkopanymi w ziemie rurami. Tworzą labirynt z różnymi przejściami. Super zabawa. Warto tutaj spędzić dłuższą chwilę, bo plac jest pełen mega fajnych atrakcji dla dzieci. Tuż obok jest kawiarnia, toalety i punkt apteczny.

Ponad to przy wybiegach jest wiele interaktywnych tablic, zdjęć, przyrządów. Dzieciaki mogą się wykazać siłą, sprytem i innymi talentami. Nam najbardziej podobały się figury pingwinów i niedźwiedzia polarnego w rzeczywistych rozmiarach. Opisane w bardzo ciekawy sposób przybliżają życie tych fascynujących zwierząt. Dlatego też polecam się rozglądać uważnie, bo nie które ciekawostki są sprytnie ukryte. 

Ponad to dla dzieci  mini zoo także jest dostępne. Można w automacie kupić karmę dla kóz i owiec. W pojemnikach dostępne są specjalne szczotki do czesania zwierząt. Taka interakcja jest zawsze dobrą zabawa i lekcją pracy ze zwierzętami dla dzieci i dorosłych.

Najlepsze ZOO do tej pory

Byliśmy w kilkunastu zoo w Polsce. Ogród zoologiczny w Wiedniu był naszym pierwszym zagranicznym ogrodem.  Jestem nim zachwycona w każdym detalu. Tropikalne ogrody z latającymi wielkimi nietoperzami. Gorące, parne, duszne, deszczowe ale mega fascynujące. Pełne zieleni, przepięknych gatunków rośli i zwierząt. Olbrzmie wrażenie na mnie i dzieciach zrobiły pigwiny. Jest ich w Wiedniu kilka gatunów. Do tego trafiliśmy na widok młodego pingwina z szarym futerkiem. Wyjątkowe i piękne zjawisko. Olbrzymie, potężne niedźwiedzie polarne baraszkujące w sadzawce to było super. Niedźwiedź przebiegał tuż obok nas przy szybie i z impetem wskakiwał do wody. Zabawa przednia dla niego i dla nas. Wchodząc od strony wejścia nr 1 trasa prowadzi wśród drzew wysokim pomostem. To było piękne. A wiosną/ latem gdy w koło pełno zieleni i ptaków widok musi zapiera dech w piersi.

Bardzo pozytywne było to, że zwierzęta mają piękne, zadbane i duże wybiegi. Mijaliśmy licznych opiekunów. Nasza wizyta w ZOO Wiedeń była pierwszą, ale na pewno nie ostatnią tutaj. Na wiosnę wracamy.

Wam też życzę pięknego czasu w tym ZOO. Dajcie znać jak wam podoba się mój wpis i czy informacje w nim zawarte wam się przydały. A może o czymś warto wspomnieć? Daj znać w komentarzu.